| Part Number | MC908QB4MDWER |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 189360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NITRON 4K FLASH 908QB4 |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC908QB4MDWER |
| Datasheet download |
| Part Number | MC908QB4MDWER |
|---|---|
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| Program Memory Type | Flash |
| Number of Timers | 1 |
| On-Chip ADC | 10-chx10-bit |
| Lead Free | Yes |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Maximum Expanded Memory Size | 64 Kb |
| Program Memory Size | 4 KB |
| Watchdog | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| RAM Size | 128 byte |
| Family Name | HC08 |
| Family | MC908QB4 |
| Rad Hard | No |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Programmable I/Os | 14 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Device Core | HC08 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 16SOIC |
| Replacement Part Number | PART-MC908QB4MDWER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for PIC12F509-I P.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC68HC908JL8CFAE.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 8-bit 78K0 CISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for uPD78F0511GA(T)-8EU-A.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V 3.3V 5V 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for PIC16F676T-I SL.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 64KB Flash 5V 64-Pin TQFP Download PDF datasheet for ATMEGA649-16AU.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S08DZ60F2MLHR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC11 CISC ROMLess 5V 52-Pin PLCC Rail Download PDF datasheet for MC68HC11E1CFNE3.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS09682-A SP000956282 - |
|
NXP | MCU 8-bit S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC9S08PA60VLD.pdf |
|
Maxim Integrated | MCU 8-bit DS80 8051 CISC ROMLess 3V 44-Pin TQFP Download PDF datasheet for DS80C323-ECD+.pdf |