| Part Number | MC9RS08KA2CSCR |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 535560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit RS08 CISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC9RS08KA2CSCR |
| Datasheet download |
| Part Number | MC9RS08KA2CSCR |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Pin Count | 8 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| RAM Size | 63 byte |
| Number of Programmable I/Os | 4 |
| Program Memory Size | 2 KB |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | SOIC N |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MC9RS08KA2CSCR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for MC9S08QG8CPBE.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-Bit C8051F85x 8051 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin QFN Tube Download PDF datasheet for C8051F850-C-GM.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC10 PIC RISC 384byte Flash 2.5V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for PIC10F200T-E OT.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for MC68HC908QT4CPE.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8S STM8 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 20-Pin UFQFPN EP T R Download PDF datasheet for STM8S103F3U6TR.pdf |
|
Infineon | - - |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S08QE64CLH.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 2KB Flash 5V 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for ATTINY26-16SUR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S9S08SG16E1CTJR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC9S08SH8CTG.pdf |