| Part Number | MC9RS08KA8CWG |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 672080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit RS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 16-Pin SOIC W Rail |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC9RS08KA8CWG |
| Datasheet download |
| Part Number | MC9RS08KA8CWG |
|---|---|
| Program Memory Size | 8 KB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| On-Chip ADC | 12-chx10-bit |
| Watchdog | 1 |
| Interface Type | I2C |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Product Dimensions | 10.45 x 7.6 x 2.4 mm |
| RAM Size | 254 byte |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Timers | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 3 |
| Number of Programmable I/Os | 14 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | SOIC W |
| Analog Comparators | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Package | 16SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-MC9RS08KA8CWG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | NITRON 4K FLASH 908QB4 Download PDF datasheet for MC908QB4MDWER.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 512byte Flash 2.5V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 Download PDF datasheet for ATTINY5-TSHR.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S08PA32AVLD.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S08DZ60F2VLCR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit ATmega AVR RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 5V 44-Pin TQFP Download PDF datasheet for ATMEGA1284P-AU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F505-E ST.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin SPDIP Tube Download PDF datasheet for PIC16F72-I SP.pdf |
|
Silicon Labs | MCU, 8-bit, 48MHz, QFN32, USB, 64KB Flash 4352B RAM Download PDF datasheet for EFM8UB20F64G-B-QFN32R.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V 3.3V 5V 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for PIC16LF627AT-I SS.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC9S08QE8CWL.pdf |