| Part Number | MC9S08GT16ACFCER |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 786050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit S08GT S08 CISC 16KB Flash 2.5 3.3V 32-Pin QFN T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC9S08GT16ACFCER |
| Datasheet download |
| Part Number | MC9S08GT16ACFCER |
|---|---|
| Data Bus Width | 8 Bit |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Mounting | Surface Mount |
| RAM Size | 2 KB |
| Program Memory Size | 16 KB |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 1 |
| Maximum Speed | 40 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Program Memory Type | Flash |
| MSL Level | 3 |
| Number of Timers | 5 |
| Pin Count | 32 |
| Supplier Package | QFN |
| Max Processing Temp | 260 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Number of Programmable I/Os | 24 |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI |
| Rad Hard | No |
| Device Core | S08 |
| Maximum Expanded Memory Size | 64 KB |
| Package | 32QFN |
| Replacement Part Number | PART-MC9S08GT16ACFCER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Winbond | MCU 8-bit W78 8051 CISC 64KB Flash 3.3V 5V 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for W78IRD2A25PL.pdf |
|
Maxim Integrated | MCU 8-bit 87C 8051 CISC 16KB EPROM 5V 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for DS87C520-QCL+.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit M68HC08 HC08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S908QC16E0MDTER.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 3.3V 5V 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F1764-E ST.pdf |
|
NXP | 8-BIT MCU, S08 CORE, 16KB FLASH, 20MHZ, Download PDF datasheet for S9S08RN16W2MLF.pdf |
|
Toshiba | TOSTMP89FM45QUG(ACJZ) INTEGRATED CIRCUIT Download PDF datasheet for TMP89FM45QUG(ACJZ).pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S9S08SL8F1MTJR.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EISG-R2-CS1067101 SP001591454 - |
|
NXP | MCU ROM 8 BIT ADC PB FREE - |
|
Nuvoton Technology | 8B MCU - |