| Part Number | MC9S08GW32CLH |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 764740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit HCS08 CISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC9S08GW32CLH |
| Datasheet download |
| Part Number | MC9S08GW32CLH |
|---|---|
| On-Chip ADC | 2(7-chx16-bit) |
| LCD Segments | 192|112 |
| Number of Programmable I/Os | 44 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| RAM Size | 2 KB |
| Supplier Package | LQFP |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.45 mm |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Expanded Memory Size | 64 KB |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Analog Comparators | 3 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Timers | 5 |
| Special Features | LCD Controller |
| Pin Count | 64 |
| Program Memory Size | 32 KB |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC9S08GW32CLH |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PIC18F24K20-E SS.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for PIC16LF1824-I SL.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F41x 8051 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 28-Pin QFN EP Download PDF datasheet for C8051F411-GM.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 44-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for PIC18F46K22T-I ML.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 20-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for MC9S08SH8CPJ.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC9S08SH8MWJR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC12LF PIC RISC 3.5KB Flash 3.3V 8-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for PIC12LF1552T-E MU.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS11041-A SP001136270_D - |
|
NXP | MCU 8-bit S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MC9S08AC60CFGER.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit ATmega AVR RISC 16KB Flash 3.3V 5V 44-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ATMEGA16A-MU.pdf |