| Part Number | MC9S08MP16VLFR |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 693450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | S08MP 8-BIT MCU, S08 CORE, 16KB FLASH, 5 |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC9S08MP16VLFR |
| Datasheet download |
| Part Number | MC9S08MP16VLFR |
|---|---|
| Number of Timers | 3 |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Interface Type | I2C/SCI/SMBus/SPI |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Lead Free | Yes |
| Analog Comparators | 3 |
| Watchdog | 1 |
| Device Core | HCS08 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Number of Programmable I/Os | 40 |
| RAM Size | 1 KB |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Family | MC9S08MP16 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| On-Chip ADC | 13-chx12-bit |
| Family Name | HCS08 |
| Program Memory Size | 16 KB |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC9S08MP16VLFR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for S9S08SG8E2MTJ.pdf |
|
Nuvoton Technology | 8B MCU - |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC9S08PA4VTGR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit AT89 80C51 CISC 8KB Flash 3.3V 40-Pin PDIP Download PDF datasheet for AT89LS52-16PU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8S STM8 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8S207CBT6.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 5V 44-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for PIC16F877T-20 L.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB EPROM 5V 18-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for PIC16C711T-04 SO.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC12 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V 3.3V 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for PIC12LF1571-I SN.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC EIAJ Download PDF datasheet for ATtiny13V-10SU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC10 PIC RISC 384Byte Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for PIC10F200-I P.pdf |