| Part Number | MC9S08QD2MSC |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 128450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit HCS08 CISC 2KB Flash 3.3V 5V 8-Pin SOIC N Rail |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC9S08QD2MSC |
| Datasheet download |
| Part Number | MC9S08QD2MSC |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| On-Chip ADC | 4-chx10-bit |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Speed | 8 MHz |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Watchdog | 1 |
| RAM Size | 128 byte |
| Number of Programmable I/Os | 4 |
| Program Memory Size | 2 KB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Expanded Memory Size | 64 KB |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | SOIC N |
| Number of Timers | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MC9S08QD2MSC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-bit S08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC9S08PT32VLC.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 8-Bit W79 8051 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for W79L632A25PL.pdf |
|
NXP | S08 16K FLASH SV16 - |
|
Infineon | INFPX7510EISG-R2-CS11275-A SP001170364_D - |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS11029-A SP001136258_D - |
|
Microchip | MCU 8-Bit ATmega AVR RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin TQFP Download PDF datasheet for ATMEGA88V-10AU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8S STM8 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8S207CBT6.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for PIC12F510-E P.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS10046501 SP001348760 - |
|
Silicon Labs | MCU 8-Bit C8051F36x 8051 CISC 32KB Flash 3.3V 28-Pin QFN Download PDF datasheet for C8051F362-C-GM.pdf |