| Part Number | MC9S08QG8CFFE |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 672260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin QFN EP Each |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC9S08QG8CFFE |
| Datasheet download |
| Part Number | MC9S08QG8CFFE |
|---|---|
| RAM Size | 512 byte |
| Maximum Expanded Memory Size | 64 KB |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 3 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Analog Comparators | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Program Memory Size | 8 KB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Number of Timers | 1 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Watchdog | 1 |
| Supplier Package | QFN EP |
| Number of Programmable I/Os | 12 |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 1 mm |
| Package | 16QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MC9S08QG8CFFE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC12 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for PIC12F1572-I SN.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16Fxx PIC RISC 16KB Flash 3.3V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PIC16F1454T-I ST.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 8-bit MSC1200 8051 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for MSC1200Y3PFBT.pdf |
|
NXP | 60K FLASH, 4K RAM, EEPRO Download PDF datasheet for MC9S08DZ60AMLF.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for PIC16LF1824-I SL.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 5V 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F876A-I SS.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-Bit STM8L STM8 CISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM8L052C6T6TR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for PIC18F25K22-I SO.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for MC9S08QG8CPBE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 5V 20-Pin MLF EP Download PDF datasheet for ATTINY44A-MF.pdf |