| Part Number | MCF52277CVM160 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 745410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MCF5227x RISC 16-Bit 166.67MHz 196-Pin MA-BGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCF52277CVM160 |
| Datasheet download |
| Part Number | MCF52277CVM160 |
|---|---|
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Operating Supply Voltage | 1.5|1.8|2.5|3.3 V |
| Product Dimensions | 15 x 15 x 1.16 mm |
| Pin Count | 196 |
| Supplier Package | MA-BGA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Maximum Speed | 166.67 MHz |
| Device Core | ColdFire |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Number of CPU Cores | 1 |
| MSL Level | 3 |
| Package | 196MA-BGA |
| Replacement Part Number | PART-MCF52277CVM160 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Integrated Processor 689-Pin TEBGA II Download PDF datasheet for P1020NSN2HFB.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM335x RISC 32-Bit 600MHz 1.8V 3.3V 324-Pin NF-BGA Download PDF datasheet for AM3354BZCZD60.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64-Bit 1400MHz 780-Pin FC-BGA Box Download PDF datasheet for T1042NXN7PQB.pdf |
|
NXP | MPU MPC85xx RISC 32Bit 1333MHz 1.8V 2.5V 3.3V 783-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8548VJAUJD.pdf |
|
NXP | MPU i.MX RISC 32-Bit 1200MHz 1.8V 2.8V 3.3V 624-Pin FCPBGA Download PDF datasheet for MCIMX6D5EYM12AD.pdf |
|
Mellanox Technologies | MPU TILE-Gx36 Family 64-Bit 1200MHz 1265-Pin BGA Download PDF datasheet for TLR4-03680CH-12C-A3C.pdf |
|
Via Technologies | EMBEDDED PROCESSOR - |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 28000 Cells 28nm Technology 1V 400-Pin CS-BGA Download PDF datasheet for XC7Z010-1CLG400I4334.pdf |
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 1800MHz 1284-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for CN8063801194002 SR2H5.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 66MHz 3.3V 196-Pin MAP-BGA T R Download PDF datasheet for MCF5272VM66R2.pdf |