| Part Number | MCF53721CVM240 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 258570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit CMOS 240MHz 196-Pin MA-BGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCF53721CVM240 |
| Datasheet download |
| Part Number | MCF53721CVM240 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Speed | 240 MHz |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Product Dimensions | 15 x 15 x 1.16 mm |
| Pin Count | 196 |
| Supplier Package | MA-BGA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Device Core | ColdFire |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 196MA-BGA |
| Replacement Part Number | PART-MCF53721CVM240 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 533MHz 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEBGA II Tray Download PDF datasheet for MPC8378EVRAJFA.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ T RISC 64-Bit 1400MHz 780-Pin FCP-BGA Box Download PDF datasheet for T1024NXE7PQA.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.13um 400MHz 1.8V 2.5V 3.3V 620-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8343CVRAGDB.pdf |
|
NXP | MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 25MHz 144-Pin CQFP Tray Download PDF datasheet for MC68340AB25E.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 624-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6U5DVM10AC.pdf |
|
NXP | MPU i.MX RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 2.8V 3.3V 624-Pin FCPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6D6AVT10AC.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 Family 444000 Cells 28nm Technology 1V 900-Pin FC-BGA Download PDF datasheet for XC7Z100-2FFV900I.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 1GHz 1.2V 3.3V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z045-3FFG676E.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA T R Download PDF datasheet for MPC860ENVR50D4R2.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 266MHz 1V 1.8V 2.5V 3.3V 516-Pin TEBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8313VRADDC.pdf |