| Part Number | MCF5407AI220 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 562380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 0.22um 220MHz 3.3V 208-Pin FQFP Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCF5407AI220 |
| Datasheet download |
| Part Number | MCF5407AI220 |
|---|---|
| Device Core | ColdFire |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Max Processing Temp | 245 |
| Pin Count | 208 |
| Maximum Speed | 220 MHz |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| Operating Supply Voltage | 1.8|3.3 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Fabrication Technology | 0.22um |
| Product Dimensions | 28 x 28 x 3.6 mm |
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | FQFP |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Package | 208FQFP |
| Replacement Part Number | PART-MCF5407AI220 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | I.MX 6 SERIES 32-BIT MPU, QUAD ARM CORTE - |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.13um 450MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8280VVUPEA.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 1200MHz 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEPBGA II Tray Download PDF datasheet for P2020NSN2MHC.pdf |
|
Macom Technologies | AMCPCC460GT-NUB800T 32BIT POWER PC CORE, - |
|
NXP | MPU i.MX 6UltraLite RISC 32Bit 528MHz 1.8V 2.8V 3.3V 272-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6G2DVK05AA.pdf |
|
Intel | ITLJBTXE846221BL33S LKRW MM#940231 CPU - |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 733MHz 1.2V 3.3V 225-Pin CSBGA Download PDF datasheet for XC7Z010-2CLG225I.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 200MHz 2.5V 3.3V 388-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MCF5484CZP200.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 275000 Cells 28nm Technology 1V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z035-1FBG676C.pdf |
|
Intel | MPU Core i7 64-Bit 3400MHz 1.2V 1.35V 1151-Pin FCLGA Tray Download PDF datasheet for CM8066201920103S R2L2.pdf |