| Part Number | MCHC908QY2CDWE |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 545260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit HC08 CISC 1.5KB Flash 3.3V 5V 16-Pin SOIC W Rail |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCHC908QY2CDWE |
| Datasheet download |
| Part Number | MCHC908QY2CDWE |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Expanded Memory Size | 64 KB |
| Rad Hard | No |
| Number of Timers | 2 |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Programmable I/Os | 13 |
| Supplier Package | SOIC W |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| On-Chip ADC | 4-chx8-bit |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Program Memory Type | Flash |
| RAM Size | 128 byte |
| Watchdog | 1 |
| Product Dimensions | 10.45 x 7.6 x 2.4 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Program Memory Size | 1.5 KB |
| Maximum Speed | 8 MHz |
| Package | 16SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-MCHC908QY2CDWE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F33x 8051 CISC 8KB Flash 3.3V 20-Pin QFN Download PDF datasheet for C8051F330-GM.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit ST7 CISC ROMLess 3.3V 48-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for ST72681 R21.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 1.75KB EPROM 5V 18-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for PIC16C711-04 SO.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit S08SG HCS08 32KB Flash 3 5V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S9S08SG32E1CTJR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8A STM8 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM8AF6246TDSSSX.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 44-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PIC18F46K20T-I PT.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for PIC18LF2620T-I SO.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for S9S08SG32E1MTG.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC18Fxx PIC RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 64-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for PIC18F66K22T-I MR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB Flash 5V 44-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PIC18F4520T-I PT.pdf |