| Part Number | MCIMX515DJM8CR2 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 460050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Processor, Multimedia Applications, 19x19mm 529-Pin BGA, -20 to+85\u00b0C, T R |
| Category | Processor IC |
| Family | Multimedia Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCIMX515DJM8CR2 |
| Datasheet download |
| Part Number | MCIMX515DJM8CR2 |
|---|---|
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Operating Temperature | -20 to 85 °C |
| Pin Count | 529 |
| Product Dimensions | 19 x 19 x 1.12 mm |
| Screening Level | Commercial |
| Supplier Package | BGA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 529BGA |
| Replacement Part Number | PART-MCIMX515DJM8CR2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | HDMI 1.4b 1:2 Splitter Demux 56-Pin TQFN Download PDF datasheet for PI3HDX412BDZBE.pdf |
|
Texas Instruments | Low Power Dual Output 12G UHD Reclocker 24-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LMH1226RTWT.pdf |
|
Maxim Integrated | Serial Link Interface 48-Pin TQFP EP Download PDF datasheet for MAX9249GCM V+.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | High-Speed USB2.0 12-Pin UMLP T R Download PDF datasheet for FSA3030UMX.pdf |
|
ROHM | Video Driver 8-Pin SOP Download PDF datasheet for BA7612F-E2.pdf |
|
ROHM | Servo Signal Processor 80-Pin VQFP Download PDF datasheet for BU9540KV.pdf |
|
Maxim Integrated | TMDS Digital Video Equalizer 48-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX3815ACCM+.pdf |
|
Texas Instruments | 2 Channel Repeater 24-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for DS100BR111SQ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Audio PWM Processor 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for TAS5508CPAGR.pdf |
|
Seiko Instruments | LCD Controller Graphics 100-Pin QFP - |