| Part Number | MCIMX6S6AVM08AC |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 182360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 800MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 624-Pin MAPBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCIMX6S6AVM08AC |
| Datasheet download |
| Part Number | MCIMX6S6AVM08AC |
|---|---|
| Number of CPU Cores | 1 |
| Device Core | ARM Cortex A9 |
| Operating Supply Voltage | 1.5(Max) V |
| I/O Voltage | 1.8|2.5|2.8|3.15 V |
| Product Dimensions | 21 x 21 x 1.06 |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| RAM Size | 128 KB |
| Fabrication Technology | 0.04um |
| Maximum Speed | 800 MHz |
| Pin Count | 624 |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Interface Type | CAN/Ethernet/I2C/I2S/PCIe/SPI/UART/USB |
| Program Memory Size | 96 KB |
| Supplier Package | MAPBGA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 3 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Package | 624MAPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MCIMX6S6AVM08AC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8260AVVMHBB.pdf |
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 1700MHz 1667-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for GG8067402612700S R2GF.pdf |
|
Xilinx | FPGA XA Zynq-7000 125000 Cells 28nm Technology 1V 484-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XA7Z030-1FBV484I.pdf |
|
Texas Instruments | MPU Sitara RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 423-Pin FC-BGA Download PDF datasheet for AM3715CUS100.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.13um 400MHz 3.3V 516-Pin TEPBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8247CVRTIEA.pdf |
|
Intel | ITLELX550AT2S LL2E MM#943736_DEVICE CONT - |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 667MHz 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEBGA II Tray Download PDF datasheet for MPC8378VRALGA.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.13um 450MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8280VVUPEA.pdf |
|
AMD | MPU Geode LX 32-Bit 100MHz 208-Pin PBGA Download PDF datasheet for CS5536AD B1.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 1GHz 1.2V 3.3V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z030-3FFG676E.pdf |