| Part Number | MCIMX6X4EVM10AB |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 586200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 800MHz 166MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 529-Pin MAPBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCIMX6X4EVM10AB |
| Datasheet download |
| Part Number | MCIMX6X4EVM10AB |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| I/O Voltage | 1.8|2.5|2.8|3.15 V |
| Operating Temperature | -20 to 105 °C |
| Program Memory Size | 12 KB |
| Pin Count | 529 |
| Fabrication Technology | 0.04um |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Number of CPU Cores | 2 |
| RAM Size | 176 KB |
| Device Core | ARM Cortex A9|ARM Cortex M4 |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| Interface Type | CAN/Ethernet/I2C/PCIe/SPI/UART/USB |
| Product Dimensions | 19 x 19 x 1.18(Max) |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | MAPBGA |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Speed | 800|166 MHz |
| Package | 529MAPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MCIMX6X4EVM10AB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8250ACZUMHBC.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 624-Pin MAPBGA T R Download PDF datasheet for MCIMX6S5EVM10ACR.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 0.35um 90MHz 5V 208-Pin FQFP Tray Download PDF datasheet for MCF5307AI90B.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 90nm 50MHz 620-Pin TEBGA II Tray Download PDF datasheet for MPC8314CVRAGDA.pdf |
|
NXP | Processor QorIQ RISC 64-Bit 1400MHz 780-Pin FCP-BGA Box Download PDF datasheet for T1024NSN7PQA.pdf |
|
NXP | MPU MCF52xx RISC 32-Bit 150MHz 196-Pin MAP-BGA Tray Download PDF datasheet for MCF5270CVM150.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 667MHz 1.8V 3.3V 400-Pin CS-BGA Download PDF datasheet for XA7Z020-1CLG400Q.pdf |
|
Silergy | ZON P5SL POLY-PHASE ENERGY METER SOCS, 256KB FLASH Download PDF datasheet for MAX71335SECD+.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 667MHz 1.2V 3.3V 400-Pin CS-BGA Download PDF datasheet for XC7Z020-1CLG400I.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 667MHz 1.2V 3.3V 676-Pin Download PDF datasheet for XC7Z045-1FBV676I.pdf |