MK10DX64VLH5 NXP
MK10DX64VLH5 Images
Please contact us for more photos of MK10DX64VLH5
Part Number MK10DX64VLH5
Manufacturer NXP
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit K10 ARM Cortex M4 RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level MK10DX64VLH5
Datasheet download MK10DX64VLH5.pdf
Request Quotation for MK10DX64VLH5
MK10DX64VLH5 Specifications
Part Number MK10DX64VLH5
Rad Hard No
Number of Timers 12
Program Memory Size 64 KB
Mounting Surface Mount
Data Bus Width 32 Bit
Max Processing Temp 260
Analog Comparators 2
Minimum Operating Supply Voltage 1.71 V
Pin Count 64
MSL Level 3
RAM Size 18 KB
Operating Temperature -40 to 105 °C
Instruction Set Architecture RISC
Maximum Speed 50 MHz
Interface Type I2C/I2S/SPI/UART/USB
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Program Memory Type Flash
Operating Supply Voltage 1.8|2.5|3.3 V
Supplier Package LQFP
Special Features CAN Controller
Watchdog 1
Product Dimensions 10 x 10 mm