| Part Number | MK20DN512VMD10 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 785040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MK20DN512VMD10 |
| Datasheet download |
| Part Number | MK20DN512VMD10 |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Timers | 22 |
| Program Memory Type | Flash |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| RAM Size | 128 KB |
| Product Dimensions | 13 x 13 x 1.27 mm |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Program Memory Size | 512 KB |
| Supplier Package | MAP-BGA |
| Maximum Speed | 100 MHz |
| Pin Count | 144 |
| Interface Type | CAN/I2C/I2S/SPI/UART/USB |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 144MAPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MK20DN512VMD10 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 128kB Flash 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F071CBT6.pdf |
|
Atmel | MCU 32-Bit SAM C21 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 5V 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for ATSAMC21E18A-MUT.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K26 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 169-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for MK26FN2M0CAC18R.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8 2.5 3.3V 121-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK20DN512VMC10.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 48-Pin UFQFPN Tray Download PDF datasheet for STM32F072CBU6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit KL05 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL05Z32VFM4.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KV11 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for MKV11Z64VFM7.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K22F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for MK22FN256CAH12R.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC54100 ARM Cortex M4F|ARM Cortex M0+ RISC 512KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for LPC54102J512BD64QL,151.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 32-Bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for EFM32LG280F256G-E-QFP100R.pdf |