| Part Number | MK20DX256VMC10 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 870330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit K20 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 121-Pin MAPBGA Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MK20DX256VMC10 |
| Datasheet download |
| Part Number | MK20DX256VMC10 |
|---|---|
| Program Memory Size | 256 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Programmable I/Os | 86 |
| Program Memory Type | Flash |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Watchdog | 1 |
| Analog Comparators | 3 |
| Special Features | CAN Controller |
| Pin Count | 121 |
| Maximum Speed | 100 MHz |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Interface Type | CAN/I2C/I2S/SPI/UART/USB |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Product Dimensions | 8 x 8 x 1.27(Max) |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| RAM Size | 68 KB |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Number of Timers | 5 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | MAPBGA |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Package | 121MAPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MK20DX256VMC10 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | HighEnd MCU Download PDF datasheet for ATSAM3X8EA-CU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 384kB Flash 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L151ZDT6.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 1.2V 3.3V 212-Pin NFBGA T R Download PDF datasheet for TM4C1297NCZADI3R.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC1100XL ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for LPC1115JBD48 303QL.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 3.3V 32-Pin HVQFN EP Tray Download PDF datasheet for LPC1112FHI33 202,5.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F103ZET6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KEA128 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 3.3V 5V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9KEAZ128AMLK.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC408x ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 208-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC4088FBD208,551.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM D21J ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 64-Pin UFBGA T R Download PDF datasheet for ATSAMD21J18A-CUT.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K22 ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK22FN128VLL10.pdf |