MK26FN2M0CAC18R NXP
MK26FN2M0CAC18R Images
Please contact us for more photos of MK26FN2M0CAC18R
Part Number MK26FN2M0CAC18R
Manufacturer NXP
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit K26 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 169-Pin WLCSP T R
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level MK26FN2M0CAC18R
Datasheet download MK26FN2M0CAC18R.pdf
Request Quotation for MK26FN2M0CAC18R
MK26FN2M0CAC18R Specifications
Part Number MK26FN2M0CAC18R
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Screening Level Industrial
Program Memory Type Flash
Operating Supply Voltage 1.8|2.5|3.3 V
Supplier Package WLCSP
Pin Count 169
Watchdog 1
Number of Timers 11
Maximum Speed 180 MHz
Lead Finish Tin|Silver|Copper
Interface Type CAN/I2C/I2S/SPI/UART/USB
RAM Size 256 KB
Device Core ARM Cortex M4
Analog Comparators 4
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Data Bus Width 32 Bit
Operating Temperature -40 to 85 °C
MSL Level 1
Instruction Set Architecture RISC
Max Processing Temp 260
Minimum Operating Supply Voltage 1.71 V