| Part Number | MK64FX512VLL12 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 740310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit K64F ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MK64FX512VLL12 |
| Datasheet download |
| Part Number | MK64FX512VLL12 |
|---|---|
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.5(Max) |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Max Processing Temp | 260 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| Pin Count | 100 |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Analog Comparators | 3 |
| Number of Timers | 7 |
| Number of Programmable I/Os | 66 |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Supplier Package | LQFP |
| Interface Type | CAN/Ethernet/I2C/I2S/SPI/UART/USB |
| Watchdog | 1 |
| Data Memory Size | 4 KB |
| Program Memory Type | Flash |
| Special Features | CAN Controller |
| Program Memory Size | 512 KB |
| RAM Size | 256 KB |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Speed | 120 MHz |
| Package | 100LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MK64FX512VLL12 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NANO100 ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for NANO100SD3BN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F102C6T6A.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TFBGA T R Download PDF datasheet for STM32F103RBH6TR.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM D21J ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 64-Pin UFBGA T R Download PDF datasheet for ATSAMD21J18A-CUT.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F030R8T6.pdf |
|
NXP | MOTMKW21Z512VHT4 Download PDF datasheet for MKW21Z512VHT4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 64kB Flash 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L151R8T6A.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 8KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for M052LAN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin UFQFPN EP Tray Download PDF datasheet for STM32F401CEU6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM7X ARM7TDMI RISC 512KB Flash 1.8V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for AT91SAM7X512B-AU.pdf |