| Part Number | MKL04Z32VLF4(R) |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 635260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit KL04 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MKL04Z32VLF4(R) |
| Datasheet download |
| Part Number | MKL04Z32VLF4(R) |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.7 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 48 |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Expanded Memory Size | 4 GB |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| On-Chip ADC | 14-chx12-bit |
| Number of Timers | 10 |
| Supplier Package | LQFP |
| RAM Size | 4 KB |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Product Dimensions | 7 x 7 mm |
| Watchdog | 1 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Analog Comparators | 1 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Number of Programmable I/Os | 41 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MKL04Z32VLF4(R) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 768byte Flash 2.5V 3.3V 144-Pin LF-BGA T R Download PDF datasheet for STM32F103ZFH6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 49-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32F401CCY6TT.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM G ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 49-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for ATSAMG55G19A-UUT.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit SAM4N ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.2V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for ATSAM4N8CA-AU.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK20DX256VLH7.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL16 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKL16Z256VLH4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F107RCT6.pdf |
|
NXP | MOTMKW21Z256VHT4 Download PDF datasheet for MKW21Z256VHT4.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C123GH6PMTR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC407x ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC4078FBD100E.pdf |