| Part Number | MKL17Z64VLH4 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 820870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MOTMKL17Z64VLH4 |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MKL17Z64VLH4 |
| Datasheet download |
| Part Number | MKL17Z64VLH4 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| Analog Comparators | 1 |
| On-Chip ADC | 20-chx16-bit |
| Family Name | KL17 |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Number of Timers | 5 |
| Program Memory Size | 8 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 2 KB |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART |
| Lead Free | Yes |
| Watchdog | 1 |
| Family | MKL17Z64 |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Number of Programmable I/Os | 54 |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MKL17Z64VLH4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F427ZGT6.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM926EJ RISC ROMLess 1.8V 3.3V 324-Pin BGA Download PDF datasheet for NUC910ABN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Low Power STM32L 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 192kB Flash 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L081CZT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC4300 ARM Cortex M4 M0 RISC 1024KB Flash 3.3V 100-Pin TF-BGA Tray Download PDF datasheet for LPC4337JET100E.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 49-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32F411CEY6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for STM32F070F6P6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 176-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F207IGT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC800 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 3.3V 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for LPC812M101JDH20FP.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 256kB Flash LQFP T R Download PDF datasheet for STM32L151ZCT6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F105VBT6.pdf |