| Part Number | MKL26Z64VFT4 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 547390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit KL26 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MKL26Z64VFT4 |
| Datasheet download |
| Part Number | MKL26Z64VFT4 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Number of Timers | 5 |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Analog Comparators | 1 |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Interface Type | I2C/SPI/UART/USB |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| RAM Size | 36 KB |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Supplier Package | QFN |
| Number of Programmable I/Os | 36 |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 0.95(Max) |
| Watchdog | 1 |
| Package | 48QFN |
| Replacement Part Number | PART-MKL26Z64VFT4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 32kB Flash 32-Pin UFQFPN T R Download PDF datasheet for STM32F051K6U6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 32kB Flash 32-Pin UFQFPN Tray Download PDF datasheet for STM32F031K6U7.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM-Based Cortex-M7 RISC 2MB Flash 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F765ZIT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F411VET6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit SAM D20G ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for ATSAMD20G16A-MU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 16kB Flash 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F051K4T6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 24KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1113FBD48 302,151.pdf |
|
Toshiba | MCU 32-Bit TMPM3 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 5V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for TMPM370FYFG(COHZ).pdf |
|
Infineon | MCU 32-Bit XMC4400 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for XMC4400F100F512ABXQMA1.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K21 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK21FX512VMD12.pdf |