MKL33Z32VLH4 NXP
MKL33Z32VLH4 Images
Please contact us for more photos of MKL33Z32VLH4
Part Number MKL33Z32VLH4
Manufacturer NXP
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit KL33 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level MKL33Z32VLH4
Datasheet download MKL33Z32VLH4.pdf
Request Quotation for MKL33Z32VLH4
MKL33Z32VLH4 Specifications
Part Number MKL33Z32VLH4
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Analog Comparators 1
Max Processing Temp 260
Device Core ARM Cortex M0+
Screening Level Extended Industrial
Number of Timers 13
Pin Count 64
Minimum Operating Supply Voltage 1.71 V
Special Features LCD Controller
Program Memory Size 32 KB
MSL Level 3
Operating Temperature -40 to 105 °C
Maximum Speed 48 MHz
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Program Memory Type Flash
Operating Supply Voltage 1.8|2.5|3.3 V