MKL33Z64VLH4 NXP
MKL33Z64VLH4 Images
Please contact us for more photos of MKL33Z64VLH4
Part Number MKL33Z64VLH4
Manufacturer NXP
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit KL33 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level MKL33Z64VLH4
Datasheet download MKL33Z64VLH4.pdf
Request Quotation for MKL33Z64VLH4
MKL33Z64VLH4 Specifications
Part Number MKL33Z64VLH4
MSL Level 3
Pin Count 64
Supplier Package LQFP
Program Memory Type Flash
Operating Supply Voltage 1.8|2.5|3.3 V
Rad Hard No
Number of Programmable I/Os 54
Minimum Operating Supply Voltage 1.71 V
Device Core ARM Cortex M0+
Maximum Speed 48 MHz
Product Dimensions 10 x 10 x 1.4
Screening Level Extended Industrial
Number of Timers 5
Special Features LCD Controller
Max Processing Temp 260
Data Bus Width 32 Bit
Instruction Set Architecture RISC
Display Driver 1
LCD Segments 176|252|320
Interface Type I2C/SPI/UART
RAM Size 8 KB
Program Memory Size 64 KB
Lead Finish Matte Tin
Analog Comparators 1
Mounting Surface Mount
Watchdog 1
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Operating Temperature -40 to 105 °C