| Part Number | MPC7410HX400LE |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 340910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC74xx RISC 64-Bit 0.18um 400MHz 1.8V 2.5V 3.3V 360-Pin FCCBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC7410HX400LE |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC7410HX400LE |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | 0 to 105 °C |
| Number of CPU Cores | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 360 |
| Product Dimensions | 25 x 25 x 2.2 mm |
| Data Bus Width | 64 Bit |
| Fabrication Technology | 0.18um |
| Lead Finish | Tin/Lead/Silver |
| Max Processing Temp | 245 |
| Supplier Package | FCCBGA |
| Maximum Speed | 400 MHz |
| Device Core | PowerPC |
| I/O Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Package | 360FCCBGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC7410HX400LE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 800MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 624-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6U7CVM08AC.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 667MHz 900-Pin F-BGA Download PDF datasheet for XC7Z100-1FFG900I.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6SoloLite RISC 32Bit 1000MHz 1.975V 3.6V 432-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6L7DVN10AB.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 275000 Cells 28nm Technology 1V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z035-2FBG676I.pdf |
|
Cirrus Logic | Processor EP93XX RISC 32-Bit 200MHz 272-Pin TFBGA Download PDF datasheet for EP9307-CRZ.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 275000 Cells 28nm Technology 1V 900-Pin FC-BGA Download PDF datasheet for XC7Z035-3FFG900E.pdf |
|
NXP | I.MX 7DUAL: 2X CORTEX A7, 2X USB 2.0 OTG Download PDF datasheet for MCIMX7D7DVK10SD.pdf |
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 2200MHz 1667-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for GG8067402569400S R2DK.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 64-Bit 0.25um 333MHz 3.3V 352-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8245TVV333D.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 667MHz 561-Pin TEPBGA Tray Download PDF datasheet for P1015NXN5DFB.pdf |