| Part Number | MPC8247VRMIBA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 343010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.13um 266MHz 3.3V 516-Pin TEPBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8247VRMIBA |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8247VRMIBA |
|---|---|
| Lead Finish | Tin/Silver |
| Product Dimensions | 27 x 27 x 1.95 mm |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| Fabrication Technology | 0.13um |
| Maximum Speed | 266 MHz |
| Max Processing Temp | 245 |
| Rad Hard | No |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Device Core | PowerQUICC II |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | 0 to 105 °C |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Pin Count | 516 |
| Supplier Package | TEPBGA |
| MSL Level | 3 |
| Package | 516TEPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC8247VRMIBA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Digi International | Network Proc 177MHz 1.5V 3.3V 272-Pin BGA Download PDF datasheet for NS9360B-0-C177.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860PCZQ50D4.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 1067MHz 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEPBGA II Tray Download PDF datasheet for P1022NSN2LFB.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC855TZQ50D4.pdf |
|
Texas Instruments | SITARA PROCESSOR Download PDF datasheet for AM3351BZCE30.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64Bit 1200MHz 2.5V 780-Pin FC-BGA Box Download PDF datasheet for T2081NSN8MQB.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM35x RISC 32-Bit 65nm 600MHz 1.8V 3.3V 484-Pin BGA Download PDF datasheet for AM3505AZER.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 100MHz 196-Pin MAP-BGA Tray Download PDF datasheet for MCF5232CVM100.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 266MHz 1V 1.8V 2.5V 3.3V 516-Pin TEBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8313CVRADDC.pdf |
|
NXP | MPU MC8xxx RISC 32-Bit CMOS 1.25GHz 1.05V 1.8V 2.5V 3.3V 1023-Pin C-BGA Download PDF datasheet for MC8640HX1250HE.pdf |