| Part Number | MPC8260ACZUMIBB |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 505390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8260ACZUMIBB |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8260ACZUMIBB |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| Device Core | PowerQUICC II |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Supplier Package | TBGA |
| Pin Count | 480 |
| Fabrication Technology | 0.25um |
| Product Dimensions | 37.5 x 37.5 x 1.05 mm |
| Maximum Speed | 266 MHz |
| Max Processing Temp | 220 |
| Lead Finish | Tin/Lead/Silver |
| Package | 480TBGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC8260ACZUMIBB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 667MHz 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEBGA II Tray Download PDF datasheet for MPC8377ECVRALGA.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 667MHz 1.2V 3.3V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z045-1FFG676I.pdf |
|
Intel | MPU Pentium\u00ae 4 Processor NetBurst 64-Bit 0.13um 2GHz 478-Pin FCPGA2 Download PDF datasheet for RK80532PC041512S L6PK.pdf |
|
NXP | MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 25MHz 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC68340CAG25E.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 667MHz 1.2V 3.3V 225-Pin CSBGA Download PDF datasheet for XC7Z010-1CLG225C.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 733MHz 1.2V 3.3V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z045-2FFG676I.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq UltraScale+ 599550 Cells 20nm Technology 0.85V 900-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for XCZU9EG-2FFVC900I.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM18x RISC 32-Bit 456MHz 1.8V 3.3V 361-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM1808EZCED4.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 275000 Cells 28nm Technology 1V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z035-2FFG676I.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 1000MHz 1.5V 2V 2.5V 485-Pin FBGA Download PDF datasheet for XC7Z030-3SBG485E.pdf |