| Part Number | MPC8270CVVUPEA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 542920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.13um 450MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8270CVVUPEA |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8270CVVUPEA |
|---|---|
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Program Memory Type | ROM |
| Maximum Speed | 450 MHz |
| Fabrication Technology | 0.13um |
| MSL Level | 4 |
| Product Dimensions | 37.5 x 37.5 x 1.05 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| Device Core | PowerQUICC II |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Supplier Package | TBGA |
| Pin Count | 480 |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Package | 480TBGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC8270CVVUPEA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 1700MHz 1667-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for GG8067402570403S R2M1.pdf |
|
NXP | QORIQ, POWER ARCH 32-BIT SOC, 2 X 533MHZ Download PDF datasheet for P1020NSN2DFB.pdf |
|
Texas Instruments | DM3X - |
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 2000MHz 1667-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for GG8067402569300S R2DJ.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 333MHz 1.8V 2.5V 3.3V 516-Pin PBGA Brick Download PDF datasheet for MPC8321VRAFDCA.pdf |
|
Texas Instruments | MPU Sitara RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 515-Pin FCBGA Download PDF datasheet for AM3715CBP100.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6UltraLite RISC 32-Bit 528MHz 1.8V 2.8V 3.3V 272-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6Y1CVK05AA.pdf |
|
Intel | Processor Atom 64-Bit 1910MHz 1170-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for FH8065301487717S R1X6.pdf |
|
Texas Instruments | MPU Sitara RISC 32-Bit 800MHz 1.8V 3.3V 491-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM4376BZDND80.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM335x RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 3.3V 324-Pin NF-BGA Download PDF datasheet for AM3358BZCZA100.pdf |