| Part Number | MPC8270CZQMIBA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 309320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.13um 266MHz 3.3V 516-Pin FBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8270CZQMIBA |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8270CZQMIBA |
|---|---|
| Program Memory Type | ROM |
| Product Dimensions | 27 x 27 x 1.95 mm |
| Maximum Speed | 266 MHz |
| Fabrication Technology | 0.13um |
| Max Processing Temp | 245 |
| Lead Finish | Tin/Lead/Silver |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Device Core | PowerQUICC II |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Supplier Package | FBGA |
| Pin Count | 516 |
| MSL Level | 3 |
| Package | 516FBGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC8270CZQMIBA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC74xx RISC 64-Bit 90nm 1.267GHz 360-Pin FCCBGA Tray Download PDF datasheet for MC7448THX1267ND.pdf |
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 2500MHz 1.35V 1.5V 1284-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for CN8063801193902S R1J0.pdf |
|
Texas Instruments | MPU Sitara RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 3.3V 491-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM4379BZDNA100.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 50MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC852TZT50A.pdf |
|
Intel | ITLAT80573JH0366MSLBB3 MM# 898622 64 B - |
|
NXP | MPU i.MX28 RISC 32-Bit 454MHz 1.5V 1.8V 289-Pin MAPBGA Reel Download PDF datasheet for MCIMX286CVM4BR2.pdf |
|
Intel | ITLELX550AT2S LL2E MM#943736_DEVICE CONT - |
|
NXP | MPU MPC8xxx RISC 32-Bit 1500MHz 1.05V 1.8V 2.5V 3.3V 1023-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for MC8641DVJ1500KE.pdf |
|
Nuvoton Technology | MPU NUC900 RISC 16-Bit 300MHz 3.3V 128-Pin LQFP Download PDF datasheet for NUC977DK62Y.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 667MHz 1.2V 3.3V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z045-1FBG676I.pdf |