| Part Number | MPC8321VRAFDCA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 577400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 333MHz 1.8V 2.5V 3.3V 516-Pin PBGA Brick |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8321VRAFDCA |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8321VRAFDCA |
|---|---|
| Number of CPU Cores | 1 |
| I/O Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Supplier Package | PBGA |
| Operating Supply Voltage | 1 V |
| Operating Temperature | 0 to 105 °C |
| Maximum Speed | 333 MHz |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Pin Count | 516 |
| Lead Finish | Tin |
| Fabrication Technology | 0.09um |
| Device Core | PowerQUICC II Pro |
| Product Dimensions | 27 x 27 x 1.95(Max) |
| Package | 516PBGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC8321VRAFDCA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intel | ITLAT80573JH0366MSLBB3 MM# 898622 64 B - |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.13um 533MHz 1.8V 2.5V 3.3V 672-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8347VVAJDB.pdf |
|
NXP | MPU MPC85xx RISC 32-Bit 0.09um 800MHz 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V 783-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8536EAVTANGA.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq UltraScale+ Family 154350 Cells 20nm Technology 0.95V 784-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for XCZU3EG-1SFVC784IES9830.pdf |
|
NXP | MPU MCF52xx RISC 32-Bit 150MHz 196-Pin MAP-BGA Tray Download PDF datasheet for MCF5270CVM150.pdf |
|
Texas Instruments | MPU Sitara RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 3.3V 491-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM4378BZDNA100.pdf |
|
NXP | MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 20MHz 132-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC68302CEH20C.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq UltraScale+ 599550 Cells 20nm Technology 0.85V 900-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for XCZU9EG-2FFVC900I.pdf |
|
Intel | MPU Xeon\u00ae Processor LV 5138 RISC 64-Bit 65nm 2.13GHz 1.35V 1.5V 771-Pin FCLGA6 Tray Download PDF datasheet for HH80556JH0464M S LAG3.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64-Bit 1200MHz 780-Pin FCPBGA Tray Download PDF datasheet for LS1023AXN8MQA.pdf |