| Part Number | MPC8378CVRANGA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 871900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 800MHz 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEBGA II Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8378CVRANGA |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8378CVRANGA |
|---|---|
| Supplier Package | TEBGA II |
| Lead Finish | Tin/Silver |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Maximum Speed | 800 MHz |
| Operating Supply Voltage | 1.05 V |
| I/O Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Pin Count | 689 |
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 31 x 31 x 1.73 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Fabrication Technology | 0.09um |
| Device Core | PowerQUICC II Pro |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 689TEBGA II |
| Replacement Part Number | PART-MPC8378CVRANGA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU - Components Download PDF datasheet for T4240NSN7QTB.pdf |
|
Intel | CORE-I7-3615QE-PROCESSOR-6M-CACHE-UP-TO-3_30-GHZCOUNTRY-SELECTOR=EN Download PDF datasheet for AV8063801149203 SR0ND.pdf |
|
Intel | MPU Pentium 64-Bit 2800MHz 1156-Pin FC-LGA Tray Download PDF datasheet for CM80616004593AES LBTG.pdf |
|
NXP | MPU MPC85xx RISC 32-Bit 1250MHz 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V 783-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8536BVJATHA.pdf |
|
Intel | PENTIUM PROCESSOR G4400 (3M CACHE, 3.30 GHZ) FC-LGA14C, TRAY - |
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 1700MHz 1667-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for GG8067402612700S R2GF.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860ENVR50D4.pdf |
|
NXP | MPU MCF5441x RISC 32-Bit 250MHz 3.3V 256-Pin MAPBGA Brick Download PDF datasheet for MCF54415CMJ250.pdf |
|
Texas Instruments | MPU Sitara RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 3.3V 491-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM4376BZDN100.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 800MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 624-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6S6AVM08AB.pdf |