| Part Number | MPC8378ECVRANGA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 533790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 800MHz 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEBGA II Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8378ECVRANGA |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8378ECVRANGA |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Device Core | PowerQUICC II Pro |
| Supplier Package | TEBGA II |
| Fabrication Technology | 0.09um |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Product Dimensions | 31 x 31 x 1.73 mm |
| Operating Supply Voltage | 1.05 V |
| Lead Finish | Tin/Silver |
| Max Processing Temp | 260 |
| I/O Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Maximum Speed | 800 MHz |
| Pin Count | 689 |
| Package | 689TEBGA II |
| Replacement Part Number | PART-MPC8378ECVRANGA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 733MHz 1.2V 3.3V 225-Pin CSBGA Download PDF datasheet for XC7Z010-2CLG225I.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860ENCVR50D4.pdf |
|
Intel | MPU Quark 32-Bit 400MHz 393-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for DH8066101538300S R1BY.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860SRCZQ50D4.pdf |
|
NXP | MPU MPC8306 RISC 32-Bit 0.09um 266MHz 56V 369-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8306VMADDCA.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM35x RISC 32-Bit 65nm 600MHz 1.8V 3.3V 491-Pin BGA Download PDF datasheet for AM3505AZCNAC.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM335x RISC 32-Bit 600MHz 1.8V 3.3V 324-Pin NF-BGA Download PDF datasheet for AM3352BZCZ60.pdf |
|
Macom Technologies | MPU 465 32-Bit 1200MHz 2.5V 3.3V 676-Pin FCBPGA Download PDF datasheet for APM86190-SND1000T.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 0.13um 140MHz 3.3V 225-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCF5253CVM140.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 667MHz 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEBGA II Tray Download PDF datasheet for MPC8377CVRALGA.pdf |