| Part Number | MPC852TVR66A |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 589070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 66MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC852TVR66A |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC852TVR66A |
|---|---|
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Product Dimensions | 23 x 23 x 1.84 mm |
| Operating Temperature | 0 to 95 °C |
| Device Core | PowerQUICC |
| Maximum Speed | 66 MHz |
| Pin Count | 256 |
| Max Processing Temp | 245 |
| Supplier Package | BGA |
| Fabrication Technology | 0.18um |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.8|3.3 V |
| Package | 256BGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC852TVR66A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU i.MX28 RISC 32-Bit 454MHz 1.5V 1.8V 289-Pin MAPBGA T R Download PDF datasheet for MCIMX283CVM4BR2.pdf |
|
NXP | MPU MPC8306 RISC 32-Bit 0.09um 266MHz 56V 369-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8306CVMADDCA.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6UltraLite RISC 32-Bit 528MHz 1.8V 2.8V 3.3V 272-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6Y1CVK05AA.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM335x RISC 32-Bit 800MHz 1.8V 3.3V 324-Pin NF-BGA Download PDF datasheet for AM3356BZCZ80.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM335x RISC 32-Bit 800MHz 1.8 3.3V 324-Pin NF-BGA Download PDF datasheet for AM3352BZCZA80.pdf |
|
NXP | MPU MCF5445X RISC 32-Bit 200MHz 1.8V 2.5V 3.3V 360-Pin TEBGA Tray Download PDF datasheet for MCF54455CVR200.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 667MHz 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEBGA II Tray Download PDF datasheet for MPC8377CVRALGA.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 90nm 50MHz 620-Pin TEBGA II Tray Download PDF datasheet for MPC8314CVRAGDA.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 125000 Cells 28nm 1V 485-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z030-L2SBG485I.pdf |
|
Xilinx | FPGA XA Zynq-7000 125000 Cells 28nm Technology 1V 484-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XA7Z030-1FBV484I.pdf |