16SVPE180M Panasonic
16SVPE180M Images
Please contact us for more photos of 16SVPE180M
Part Number 16SVPE180M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 180uF 16V 20% (6.3 X 9.9mm) Cylindrical 4460mA 2000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SVPE180M
Datasheet download 16SVPE180M.pdf
Request Quotation for 16SVPE180M
16SVPE180M Specifications
Part Number 16SVPE180M
Mounting Surface Mount
Ripple Current 4460 mA
Leakage Current 576@2Min uA
Construction Cylindrical
Max Processing Temp 250|260
Lifetime 2000 hr
Equivalent Series Resistance 0.011 Ohm
Voltage(DC) 16 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 180 uF
Package/Case 6.3 X 9.9
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 9.9 mm