16SVPE470M Panasonic
16SVPE470M Images
Please contact us for more photos of 16SVPE470M
Part Number 16SVPE470M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 16V 20% (10 X 12.6mm) Cylindrical 6100mA 2000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SVPE470M
Datasheet download 16SVPE470M.pdf
Request Quotation for 16SVPE470M
16SVPE470M Specifications
Part Number 16SVPE470M
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 16 V
Leakage Current 1504@2Min uA
Construction Cylindrical
Lifetime 2000 hr
Max Processing Temp 250|260
Equivalent Series Resistance 0.01 Ohm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 10 X 12.6
Capacitance Value 470 uF
Rad Hard No
Ripple Current 6100 mA
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.6 mm