25SEP56M+T Panasonic
25SEP56M+T Images
Please contact us for more photos of 25SEP56M+T
Part Number 25SEP56M+T
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 56uF 25V 20% (10 X 13mm) Radial Cylindrical 5mm 3800mA 3000hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25SEP56M+T
Datasheet download 25SEP56M+T.pdf
Request Quotation for 25SEP56M+T
25SEP56M+T Specifications
Part Number 25SEP56M+T
Capacitance Value 56 uF
Max Processing Temp 250|260
Equivalent Series Resistance 0.028 Ohm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Pin Count 2
Mounting Through Hole
Package/Case 10 X 13(Max)
Voltage(DC) 25 V
Supplier Package Radial
Leakage Current 700@2Min uA
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 5 mm
Construction Cylindrical
Ripple Current 3800 mA
Product Diameter 10 mm