2SVPE1200M Panasonic
2SVPE1200M Images
Please contact us for more photos of 2SVPE1200M
Part Number 2SVPE1200M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1200uF 2V 20% (6.3 X 9.9mm) Cylindrical 5230mA 2000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 2SVPE1200M
Datasheet download 2SVPE1200M.pdf
Request Quotation for 2SVPE1200M
2SVPE1200M Specifications
Part Number 2SVPE1200M
Package/Case 6.3 X 9.9
Leakage Current 500@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Operating Temperature -55 to 105 °C
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 2 V
Capacitance Value 1200 uF
Construction Cylindrical
Ripple Current 5230 mA
Lifetime 2000 hr
Max Processing Temp 250|260
Equivalent Series Resistance 0.008 Ohm
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 9.9 mm