ECA0JM103 Panasonic
ECA0JM103 Images
Please contact us for more photos of ECA0JM103
Part Number ECA0JM103
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10000uF 6.3V 20% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1450mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA0JM103
Datasheet download ECA0JM103.pdf
Request Quotation for ECA0JM103
ECA0JM103 Specifications
Part Number ECA0JM103
Capacitance Value .01 uF
Construction Aluminum Cylindrical Can
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Package/Case 16 X 25
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Voltage(DC) 6.3 V
Termination Style Radial
Product Dimensions 25 mm
Leakage Current 630@2Min uA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Rad Hard No
Ripple Current 1450 mA
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm