ECA1CHG221 Panasonic
ECA1CHG221 Images
Please contact us for more photos of ECA1CHG221
Part Number ECA1CHG221
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 16V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 180mA 1000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1CHG221
Datasheet download ECA1CHG221.pdf
Request Quotation for ECA1CHG221
ECA1CHG221 Specifications
Part Number ECA1CHG221
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Ripple Current 180 mA
Rad Hard No
Leakage Current 35.2@2Min uA
Tolerance 20 %
Product Dimensions 11.2 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 16 V
Lead Finish Tin
Capacitance Value 220 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Package/Case 6.3 X 11.2
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm