ECA1CHG471 Panasonic
ECA1CHG471 Images
Please contact us for more photos of ECA1CHG471
Part Number ECA1CHG471
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 16V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 310mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1CHG471
Datasheet download ECA1CHG471.pdf
Request Quotation for ECA1CHG471
ECA1CHG471 Specifications
Part Number ECA1CHG471
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Voltage(DC) 16 V
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Ripple Current 310 mA
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.5
Capacitance Value 470 uF
Product Dimensions 11.5 mm
Rad Hard No
Leakage Current 75.2@2Min uA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm