ECA1JHG330 Panasonic
ECA1JHG330 Images
Please contact us for more photos of ECA1JHG330
Part Number ECA1JHG330
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 63V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 100mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1JHG330
Datasheet download ECA1JHG330.pdf
Request Quotation for ECA1JHG330
ECA1JHG330 Specifications
Part Number ECA1JHG330
Capacitance Value 33 uF
Package/Case 6.3 X 11.2
Mounting Through Hole
Ripple Current 100 mA
Leakage Current 20.79@2Min uA
Lead Finish Tin
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 11.2 mm
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm