ECA1JM101B Panasonic
ECA1JM101B Images
Please contact us for more photos of ECA1JM101B
Part Number ECA1JM101B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 63V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 270mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1JM101B
Datasheet download ECA1JM101B.pdf
Request Quotation for ECA1JM101B
ECA1JM101B Specifications
Part Number ECA1JM101B
Leakage Current 63@2Min uA
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 63 V
Package/Case 8 X 11.5
Ripple Current 270 mA
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 11.5 mm
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Termination Style Radial
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm