| Part Number | ECHU1C182GX5 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 432340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.0018uF 16V PPS 2% (1.6 X 0.8 X 0.7mm) SMD 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECHU1C182GX5 |
| Datasheet download |
| Part Number | ECHU1C182GX5 |
|---|---|
| Dielectric Material | |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Capacitance Value | 0.0018 uF |
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0603 |
| Tolerance | 2 % |
| Dielectric | PPS |
| Product Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.7 mm |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Package/Case | 0603 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.7 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-ECHU1C182GX5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | VISMKP386M468160JT7 METALLIZED POLYPROPY Download PDF datasheet for MKP386M468160JT7.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.33uF 310VAC PP 20% (26 X 6 X 15.5) Radial 22.5mm 110\u00b0C Box Download PDF datasheet for BFC233629147.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.33uF 100V PEN 10% (7.1 X 5 X 3.5mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECWU1334KC9.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.01uF 250VDC 160VAC PET 5% 7.2 X 2.5 X 6.5mm RDL 5mm Bulk Download PDF datasheet for B32529-C3103-J.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.0082uF 50V PPS 5% (3.2 X 1.6 X 1.1mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECHU1H822JX5.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.47uF 16V 20% (3.2 X 1.6 X 1.4mm) SMD 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECPU1C474MA5.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.1uF 50V PEN 5% 1812 Flat Wraparound 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for DECC3100JA5N00.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.68uF 560V PP 10% (32 X 9 X 17mm) Radial 27.5mm 110\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for R46KR368000M1K.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.1uF 1250V PP 5% (28 X 15.5 X 24mm) Radial 25mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWH12104JV.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 630V W5R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CF316W5R102K630AT.pdf |