| Part Number | ECQE1A185KB |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 425870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 1.8uF 250V PET 10% (20.8 X 8.7 X 15.9mm) Radial 17.5mm 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECQE1A185KB |
| Datasheet download |
| Part Number | ECQE1A185KB |
|---|---|
| Termination Style | Radial |
| Pin Count | 2 |
| Mounting | Through Hole |
| Construction | Radial |
| Package/Case | 20.8(Max) X 8.7(Max) X 15.9(Max) |
| Lead Finish | Tin |
| Voltage(DC) | 250 V |
| Supplier Package | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Rad Hard | No |
| Lead Pitch For Radial | 17.5 mm |
| Capacitance Value | 1.8 uF |
| Package Dimensions | 20.8 x 8.7 x 15.9 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Dielectric Material | PET |
| Product Depth | 8.7(Max) mm |
| Product Height | 15.9(Max) mm |
| Product Length | 20.8(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-ECQE1A185KB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Film 4.7uF 100V PET 10% (26 X 7.5 X 17mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE1475KF.pdf |
|
AVX | Cap Film 0.1uF 63V PEN 5% (4.7 X 3.2 X 2.8mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CB037D0104JBA.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.0015uF 2000V PP 5% (13 X 4 X 9mm) Radial 10mm 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for F463AG152J2K0C.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 1uF 250V PET 10% (19 X 7.4 X 15mm) Radial 15mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE2105KT.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.01uF 1600V PP 5% (23 X 8 X 16.5mm) Radial 20mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWH16103JV.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.1uF 2000V PP 10% (41.5 X 13 X 24mm) Radial 37.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for 76UW3100SE30K.pdf |
|
TDK | Cap 2.2uF 63VDC 40VAC PET 10% 7.8 X 7.8 X 13mm RDL 5mm Bulk Download PDF datasheet for B32529D 225K.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.0022uF 630V PET 10% (10 X 4.5 X 10mm) Radial 7.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE6222KF.pdf |
|
KEMET | Cap Film 1uF 63V PET 5% (7.2 X 5 X 10mm) Radial 5mm 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for R82DC4100DQ60J.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.068uF 305VAC PP 20% 13 X 6 X 12mm RDL 10mm Bulk Download PDF datasheet for B32921C3683M.pdf |