| Part Number | ECQE4104JF |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 255580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.1uF 400V PET 5% (12 X 6.3 X 12mm) Radial 10mm 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECQE4104JF |
| Datasheet download |
| Part Number | ECQE4104JF |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Type | Radial |
| Lead Pitch For Radial | 10 mm |
| Voltage(DC) | 400 V |
| Tolerance | 5 % |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Finish | Tin |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 12 x 6.3 x 12 mm |
| Seated Plane Height | 13 mm |
| Dielectric | PET |
| Package/Case | 12(Max) X 6.3(Max) X 12(Max) |
| Dielectric Material | PET |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Product Depth | 6.3(Max) mm |
| Product Height | 12(Max) mm |
| Product Length | 12(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-ECQE4104JF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | FILM CAP 250V 53UF - |
|
Panasonic | Cap Film 0.47uF 250V PET 10% (18.5 X 5.3 X 12.5mm) Radial 15mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE2474KF.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.1uF 100V PET 10% (7.2 X 2.5 X 6.5mm) Radial 5mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for B32529C1104K189.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.01uF 630V PP 20% (10 X 4 X 9mm) Radial 7.5mm 110\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for BFC233822103.pdf |
|
KEMET | Cap Film 1uF 100V PET 5% (7.2 X 6 X 11mm) Radial 5mm 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for R82EC4100DQ70J.pdf |
|
KEMET | KEMR46KI3330HAN0M Download PDF datasheet for R46KI3330HAN0M.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.47uF 63V PEN 10% (6 X 5 X 2.4mm) Stacked SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for LDEDD3470KA5N00.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 1uF 630V PP 3% (28 X 15.5 X 22.3mm) Radial 25mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWF6105HLC.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.1uF 63V PET 10% (7.2 X 2.5 X 6.5mm) Radial 5mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32529C104K.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.1uF 250VDC 160VAC PET 5% 7.3 X 4.5 X 9.5mm RDL 5mm Bulk Download PDF datasheet for B32529-C3104-J.pdf |