| Part Number | ECQE6103KFB |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 163910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.01uF 630V PET 10% (12 X 4.5 X 12.5mm) Radial 10mm 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECQE6103KFB |
| Datasheet download |
| Part Number | ECQE6103KFB |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 12 x 4.5 x 12.5 mm |
| Termination Style | Radial |
| Type | Radial |
| Rad Hard | No |
| Seated Plane Height | 12.5 mm |
| Voltage(DC) | 630 V |
| Tolerance | 10 % |
| Lead Pitch For Radial | 10 mm |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | PET |
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Package/Case | 12(Max) X 4.5(Max) X 12.5(Max) |
| Product Depth | 4.5(Max) mm |
| Product Height | 12.5(Max) mm |
| Product Length | 12(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-ECQE6103KFB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Film 0.039uF 800V PP 3% (15.7 X 8.9 X 13.3mm) Radial 12.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWH8393HA.pdf |
|
AVX | MEDIUM POWER FILM CAPACITORS Download PDF datasheet for FFLC6-3400--B.pdf |
|
Panasonic | CAP FILM 1.5UF, 450V, +10%, -5% - |
|
Vishay | Cap Film 0.1uF 253VAC PET 20% (9.5 X 19mm) Axial 100\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for F1773-410-2901.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.1uF 250VDC 160VAC PET 10% 13 X 4 X 7mm RDL 10mm Bulk Download PDF datasheet for B32521-C3104-K.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.0082uF 800V PP 5% (18 X 6 X 12.5mm) Radial 15mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWH8822JV.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.47uF 305VAC PET 20% (26.5 X 8.5 X 16.5mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32933A3474M.pdf |
|
AVX | Capacitor, SMD, Thin-film, 0201 Case, 25Vdc, \u00b130ppm \u00b0C, 0.9pF, \u00b10.05pF, ACCU-P, \u00f87\"T R 5k Download PDF datasheet for 02013J0R9ABSTR.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.47uF 250V PET 10% (18 X 6 X 12mm) Radial 15mm 105\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for R60II3470AA30K.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.047uF 400V PET 10% Radial 105\u00b0C Download PDF datasheet for ECQE4473KFA.pdf |