| Part Number | ECQU2A562ML |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 461810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.0056uF 250VAC PET 20% (15 X 5 X 11.5mm) Radial 12.5mm 85\u00b0C |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECQU2A562ML |
| Datasheet download |
| Part Number | ECQU2A562ML |
|---|---|
| Dielectric | PET |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Package/Case | 15 X 5 X 11.5 |
| Mounting | Through Hole |
| Capacitance Value | 0.0056 uF |
| Lead Pitch For Radial | 12.5 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Voltage(AC) | 250 V |
| Seated Plane Height | 11.5 mm |
| Product Dimensions | 15 x 5 x 11.5 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Termination Style | Radial |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 11.5 mm |
| Product Length | 15 mm |
| Replacement Part Number | PART-ECQU2A562ML |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Cap Film 10uF 700V PP 5% (42 X 27 X 18mm) Radial 37.5mm 0.0135 Ohm 105\u00b0C Download PDF datasheet for MKP1848S61070JP2C.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.68uF 100V PPS 5% (18 X 6.5 X 12.5mm) Radial 15mm 150\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SMR15684J100B10L4BULK.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.0022uF 300VAC PP 20% 12.5 X 4 X 10mm RDL 10mm Loose in Box Download PDF datasheet for BFC233868396.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.047uF 250V PET 10% (10.3 X 4.5 X 7.5mm) Radial 7.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE2473KF.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.1uF 630V PET 10% (18.5 X 6.3 X 19mm) Radial 10mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE6104KFB.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.047uF 1000V PP 20% (26.5 X 6 X 15mm) Radial 22.5mm 110\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for R413N24705000M.pdf |
|
Nichicon | Cap Film 0.1uF 630V PET 10% (20.5 X 7.8 X 14.6mm) Radial 17.5mm 105\u00b0C Download PDF datasheet for QXK2J104KTPTZH.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.33uF 630V PET 10% (26 X 7.8 X 17mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE6334KF.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.1uF 250V PET 10% (9 X 3.2 X 6.1mm) Radial 7.5mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32560J3104K.pdf |
|
KEMET | Cap Film 1uF 560V PP 20% (26.5 X 8.5 X 17mm) Radial 22.5mm 110\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for R46KN410000P1M.pdf |