| Part Number | ECWF2474JB |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 209130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.47uF 250V PP 5% (23 X 8 X 15mm) Radial 20mm 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECWF2474JB |
| Datasheet download |
| Part Number | ECWF2474JB |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Type | Radial |
| Seated Plane Height | 16.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Voltage(DC) | 250 V |
| Dielectric | PP |
| Package/Case | 23(Max) X 8(Max) X 15(Max) |
| Product Dimensions | 23 x 8 x 15 mm |
| Capacitance Value | 0.47 uF |
| Lead Pitch For Radial | 20 mm |
| Product Depth | 8(Max) mm |
| Product Height | 15(Max) mm |
| Product Length | 23(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-ECWF2474JB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Cap Film 0.001uF 630V PP 1% (7.2 X 4.5 X 6mm) Radial 5mm 100\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for KP 1830-210-631.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.1uF 250V PEN 10% (6 X 5 X 3.8mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECWU2104KC9.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.1uF 250V PP 2.5% (7.2 X 6 X 11mm) Radial 5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for R79IC3100Z340H.pdf |
|
TDK | SIEB32641B 333J 33NF 5% 1000V MMKP LA Download PDF datasheet for B32641B 333J.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.22uF 400V PP 5% (15.5 X 9 X 13.6mm) Radial 12.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWF4224JL.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.1uF 630V PET 10% (18.5 X 6.3 X 19mm) Radial 10mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE6104KFB.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.56uF 630V PP 5% (28 X 11.6 X 17.8mm) Radial 25mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWF6564JL.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 470pF 50V PPS 5% (2 X 1.25 X 0.9mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECHU1H471JX5.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.01uF 330VAC PP 20% 13 X 4 X 9mm RDL 10mm Bulk Download PDF datasheet for B32911A3103M.pdf |
|
Vishay | MKP 339 27NF \u00b15% 310VAC X2 - |