| Part Number | ECWF4474JB |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 140860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.47uF 400V PP 5% (23 X 14.5 X 21.5mm) Radial 20mm 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECWF4474JB |
| Datasheet download |
| Part Number | ECWF4474JB |
|---|---|
| Lead Pitch For Radial | 20 mm |
| Capacitance Value | 0.47 uF |
| Type | Radial |
| Termination Style | Radial |
| Mounting | Through Hole |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Tolerance | 5 % |
| Package/Case | 23(Max) X 14.5(Max) X 21.5(Max) |
| Seated Plane Height | 23 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Voltage(DC) | 400 V |
| Product Dimensions | 23 x 14.5 x 21.5 mm |
| Dielectric | PP |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Product Depth | 14.5(Max) mm |
| Product Height | 21.5(Max) mm |
| Product Length | 23(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-ECWF4474JB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Film 0.33uF 760V PP 20% (26 X 7 X 16.5mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C Tray Download PDF datasheet for PHE840MD6330MD17R06L2.pdf |
|
Vishay | Cap Film 2.2uF 250V PET 10% (26 X 10 X 19.5mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for BFC237341225.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.033uF 400V PET 5% (10 X 5 X 10.5mm) Radial 7.5mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32520C6333J000.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.15uF 300VAC PET 20% (18 X 8mm) Radial 100\u00b0C Download PDF datasheet for ECQU3A334MG.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.047uF 250V PEN 5% (6 X 4.1 X 2.4mm) SMD 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECWU2473V16.pdf |
|
KEMET | Cap Film 15uF 400V PP 5% (42.5 X 28 X 37mm) Radial 37.5mm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C4ATFBW5150A3JJ.pdf |
|
TDK | Cap Film 1.5uF 305VAC PET 10% (31.5 X 14 X 24.5mm) Radial 27.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32934D3155K.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.047uF 100VDC 63VAC PEN 10% (3.3 X 2.5 X 2.1mm) Stacked Wraparound 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for LDEEB2470KA0N00.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.68uF 305VAC PP 20% (26.5 X 11 X 20.5mm) Radial 22.5mm 110\u00b0C Download PDF datasheet for B32923J3684M509.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.033uF 400V PET 5% (13 X 4 X 9mm) Radial 10mm 100\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MKT 1822333404.pdf |